CUI Inc. PYB20-Q48-S15-U
PYB20-Q48-S15-U picture photo
Mfg. Part Number
PYB20-Q48-S15-U
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V 20W UFRM
Datasheet Download
PYB20-Q48-S15-U.pdf
Availability of PYB20-Q48-S15-U
QUANTITY
PYB20-Q48-S15-U Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB20-Q48-S15-U
Internal Part NumberEIS-PYB20-Q48-S15-U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesReliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationPYB20-U Series Cert of Compliance
Featured ProductPYB Series High-Efficiency 10 ~ 30 W DC-DC Converters
10-30 W Chassis Mount DC-DC Converters
3D ModelPYB20-Q48-S15-U
Standard Package8
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB20-U
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output15V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)15 VDC @ 1.333A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)20W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.16" L x 2.06" W x 0.75" H (55.0mm x 52.3mm x 19.1mm)
Power (Watts) - Max20W
ApprovalsEN, IEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB20-Q48-S15-U
Related LinksPYB20-Q, PYB20-Q48-S15-U Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB20-Q48-S15-U Details Description
Related parts for PYB20-Q48-S15-U
OSC XO 4.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
IC PROG SUPP FLASH MEM 12V 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 200MA 1.7 OHM datasheet.pdf
CABLE USB HS SPI/I2C/JTAG 3.3V datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
VSLMT,STR,NIB,USFT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 11A 240VAC datasheet.pdf
TB WIR PRO datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS SKT datasheet.pdf