CUI Inc. PYB30-Q24-T512-H-U
PYB30-Q24-T512-H-U picture photo
Mfg. Part Number
PYB30-Q24-T512-H-U
Brief Description
DC/DC CONV 2X5V +/-12V 30W UFRM
Datasheet Download
PYB30-Q24-T512-H-U.pdf
Availability of PYB30-Q24-T512-H-U
QUANTITY
PYB30-Q24-T512-H-U Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB30-Q24-T512-H-U
Internal Part NumberEIS-PYB30-Q24-T512-H-U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesReliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationPYB30-U Series Cert of Compliance
Standard Package32
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB30-U
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output±12V
Number of Outputs3
Output - 1 @ Current (Max)5 VDC @ 3A
Output - 2 @ Current (Max)12 VDC @ 625mA
Output - 3 @ Current (Max)-12 VDC @ 625mA
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)30W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.66" L x 2.17" W x 0.90" H (67.5mm x 55.0mm x 23.0mm)
Power (Watts) - Max30W
ApprovalsEN, IEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB30-Q24-T512-H-U
Related LinksPYB30-Q24, PYB30-Q24-T512-H-U Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB30-Q24-T512-H-U Details Description
Related parts for PYB30-Q24-T512-H-U
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN SHROUD SMP PLUG STR 50 OHM datasheet.pdf
HEADER 8POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
D04 HOTGAS NOZZLE 10 5X10 5 datasheet.pdf
EDGE TYPE LIGHTS 200X200 RED datasheet.pdf
50POS HOOD SIDE ENTRY BLACK datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf