CUI Inc. PYB30-Q48-D5-H-U
PYB30-Q48-D5-H-U picture photo
Mfg. Part Number
PYB30-Q48-D5-H-U
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-5V 30W UFRM
Datasheet Download
PYB30-Q48-D5-H-U.pdf
Availability of PYB30-Q48-D5-H-U
QUANTITY
PYB30-Q48-D5-H-U Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB30-Q48-D5-H-U
Internal Part NumberEIS-PYB30-Q48-D5-H-U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesReliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationPYB30-U Series Cert of Compliance
Standard Package32
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB30-U
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output±5V
Number of Outputs2
Output - 1 @ Current (Max)5 VDC @ 3A
Output - 2 @ Current (Max)-5 VDC @ 3A
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)30W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.66" L x 2.17" W x 0.90" H (67.5mm x 55.0mm x 23.0mm)
Power (Watts) - Max30W