Sullins Connector Solutions PZC10SAEN
PZC10SAEN picture photo
Mfg. Part Number
PZC10SAEN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 10POS
Datasheet Download
PZC10SAEN.pdf
Availability of PZC10SAEN
QUANTITY
PZC10SAEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC10SAEN
Internal Part NumberEIS-PZC10SAEN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC10SAEN
Related LinksPZC1, PZC10SAEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC10SAEN Details Description
Related parts for PZC10SAEN
FIXED IND 100UH 290MA 1.02 OHM datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
SWITCH REED 175VDC 10W AXL datasheet.pdf
IC LIU/FRAMER T1/E1/J1 8CH 420BG datasheet.pdf
CONN LOCK TERMINAL STRIP 3POS datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf