Sullins Connector Solutions PZC11DAHN
PZC11DAHN picture photo
Mfg. Part Number
PZC11DAHN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL STR 22POS
Datasheet Download
PZC11DAHN.pdf
Availability of PZC11DAHN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PZC11DAHN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC11DAHN
Internal Part NumberEIS-PZC11DAHN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions22
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC11DAHN
Related LinksPZC1, PZC11DAHN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC11DAHN Details Description
Related parts for PZC11DAHN
FIXED IND 12UH 1.52A 98 MOHM SMD datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 10.24"L X 6.3"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 SQ WW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 10.6V 8SOIC datasheet.pdf
RES 221 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf