Sullins Connector Solutions PZC15SBCN
PZC15SBCN picture photo
Mfg. Part Number
PZC15SBCN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 15POS
Datasheet Download
PZC15SBCN.pdf
Availability of PZC15SBCN
QUANTITY
PZC15SBCN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC15SBCN
Internal Part NumberEIS-PZC15SBCN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions15
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC15SBCN
Related LinksPZC1, PZC15SBCN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC15SBCN Details Description
Related parts for PZC15SBCN
IC OPAMP CFA 400MHZ 14SO datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SHORT EJECT LATCH GRAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
VME64X CPCI FRNT HORIZ RAIL 84HP datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER VIOLET datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf