Sullins Connector Solutions PZC15SFBN
PZC15SFBN picture photo
Mfg. Part Number
PZC15SFBN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 15POS
Datasheet Download
PZC15SFBN.pdf
Availability of PZC15SFBN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PZC15SFBN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC15SFBN
Internal Part NumberEIS-PZC15SFBN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions15
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC15SFBN
Related LinksPZC1, PZC15SFBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC15SFBN Details Description
Related parts for PZC15SFBN
CAP CER 2700PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK JUMPER 12CKT datasheet.pdf
RES 681 OHM .02% 15 PPM 1/8W datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CABLE 4POS M12 PLUG-SOCKET 10M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 39 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
MICRO 51C P 120" YEL JACKS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf