Sullins Connector Solutions PZC17SFCN
PZC17SFCN picture photo
Mfg. Part Number
PZC17SFCN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 17POS
Datasheet Download
PZC17SFCN.pdf
Availability of PZC17SFCN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PZC17SFCN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC17SFCN
Internal Part NumberEIS-PZC17SFCN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions17
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC17SFCN
Related LinksPZC1, PZC17SFCN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC17SFCN Details Description
Related parts for PZC17SFCN
FIXED IND 39NH 400MA 550 MOHM datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG CMOS TRI ST 50PPM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC TXRX/REGISTER 3ST 8BIT 24DIP datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 100MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 61MA 12 OHM TH datasheet.pdf