Vishay/Dale RCP1206B25R0GS2
RCP1206B25R0GS2 picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206B25R0GS2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 25 OHM 2% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206B25R0GS2.pdf
Availability of RCP1206B25R0GS2
QUANTITY
RCP1206B25R0GS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206B25R0GS2
Internal Part NumberEIS-RCP1206B25R0GS2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25
Tolerance±2%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206B25R0GS2
Related LinksRCP1206, RCP1206B25R0GS2 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206B25R0GS2 Details Description
Related parts for RCP1206B25R0GS2
IC D-TYPE LATCH TRI-ST 20-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 58POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
LED 17.46MM BLUE DIFF PANEL MNT datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 7.87"L X 5.91"W datasheet.pdf
IC FPGA 684 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
861V509ER6 W/TRIPLATE datasheet.pdf
OSC MEMS 16.0972MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 3W DO216AA datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf