Sullins Connector Solutions PZC25SFCN
PZC25SFCN picture photo
Mfg. Part Number
PZC25SFCN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 25POS
Datasheet Download
PZC25SFCN.pdf
Availability of PZC25SFCN
QUANTITY
PZC25SFCN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC25SFCN
Internal Part NumberEIS-PZC25SFCN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions25
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC25SFCN
Related LinksPZC2, PZC25SFCN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC25SFCN Details Description
Related parts for PZC25SFCN
BOX PLSTC GRAY/CLR 3.94"LX3.94"W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
WIPES METERCLEANER 50PK datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG 25POS .100 SINGLE VER D datasheet.pdf
RES 0.556 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf