Sullins Connector Solutions PZC33SBCN
PZC33SBCN picture photo
Mfg. Part Number
PZC33SBCN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 33POS
Datasheet Download
PZC33SBCN.pdf
Availability of PZC33SBCN
QUANTITY
PZC33SBCN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC33SBCN
Internal Part NumberEIS-PZC33SBCN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions33
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC33SBCN
Related LinksPZC3, PZC33SBCN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC33SBCN Details Description
Related parts for PZC33SBCN
CONN HDR 2MM MALE 1ROW RA 3POS datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 8POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
IC DECODR/DVR LED 4DIGIT 40-DIP datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR XILINX FPGA datasheet.pdf
DISPLAY 627NM RED ALPHANUM 0.5" datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CABLE 6POS .100 JUMPER 2 INCH datasheet.pdf
Connector Receptacle 1 Position Gold Through Hole datasheet.pdf