Sullins Connector Solutions PZC35SBBN
PZC35SBBN picture photo
Mfg. Part Number
PZC35SBBN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 35POS
Datasheet Download
PZC35SBBN.pdf
Availability of PZC35SBBN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PZC35SBBN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC35SBBN
Internal Part NumberEIS-PZC35SBBN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions35
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC35SBBN
Related LinksPZC3, PZC35SBBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC35SBBN Details Description
Related parts for PZC35SBBN
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 88POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 840MA 230 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf
SOCKETS IDC datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0018UF RADIAL datasheet.pdf
33000UF 16V 30X30MM 105C 2000H datasheet.pdf