Sullins Connector Solutions PZC36DABN
PZC36DABN picture photo
Mfg. Part Number
PZC36DABN
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL STR 72POS
Datasheet Download
PZC36DABN.pdf
Availability of PZC36DABN
QUANTITY
PZC36DABN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC36DABN
Internal Part NumberEIS-PZC36DABN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions72
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC36DABN
Related LinksPZC3, PZC36DABN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC36DABN Details Description
Related parts for PZC36DABN
HEAT SHRINK PVC .75" X 25' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 100mA Backlight, Lighting, Signage 8-SOIC N Exposed Pad datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Wire Leads datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TILT 180DEG UNIDIRECTION datasheet.pdf
MCU 32BIT 1024 KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf