NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PZU5.1B3A,115
PZU5.1B3A,115 picture photo
Mfg. Part Number
PZU5.1B3A,115
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 320MW SOD323
Datasheet Download
PZU5.1B3A,115.pdf
Availability of PZU5.1B3A,115
QUANTITY
PZU5.1B3A,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PZU5.1B3A,115
Internal Part NumberEIS-PZU5.1B3A,115
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±2%
Power - Max320mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 1.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZU5.1B3A,115
PZU5.1B3A,115 Details Description
Related parts for PZU5.1B3A,115
CONN CAP .250 TUBE 22-16AWG P-G datasheet.pdf
RES SMD 3.48KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 10BIT BUSINT LATCH3ST 24-SOIC datasheet.pdf
.755 VERT HDR. W/O MTG-HOLES datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 40POS datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC DO-214AC datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf