NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PZU6.2B2L,315
PZU6.2B2L,315 picture photo
Mfg. Part Number
PZU6.2B2L,315
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 6.2V 250MW SOD882
Datasheet Download
PZU6.2B2L,315.pdf
Availability of PZU6.2B2L,315
QUANTITY
PZU6.2B2L,315 Order Process
Ship out your order
Specifications of PZU6.2B2L,315
Internal Part NumberEIS-PZU6.2B2L,315
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance±2%
Power - Max250mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-882
Supplier Device PackageSOD-882
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZU6.2B2L,315
PZU6.2B2L,315 Details Description
Related parts for PZU6.2B2L,315
VARISTOR 16.28V 120A 0805 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS UNIV-M-N-L RED datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 28V 1.79A 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RSSD 37 S INTERFACE datasheet.pdf
CABLE ASSY U.FL/U.FL 200MM 1MM B datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP CER 51PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf