Apem Inc. Q14P1CXXHY24E
Q14P1CXXHY24E picture photo
Mfg. Part Number
Q14P1CXXHY24E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
14MM PRMNT CHRM HYPR YLW 24VDC
Datasheet Download
Q14P1CXXHY24E.pdf
Availability of Q14P1CXXHY24E
QUANTITY
Q14P1CXXHY24E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q14P1CXXHY24E
Internal Part NumberEIS-Q14P1CXXHY24E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Featured ProductAPEM Introduces Superbright LED Indicators
Standard Package50
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorYellow
Lens ColorYellow
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.55" (13.97mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top
Millicandela Rating1300mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q14P1CXXHY24E
Related LinksQ14P1C, Q14P1CXXHY24E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q14P1CXXHY24E Details Description
Related parts for Q14P1CXXHY24E
CONN RCPT CONT 20-24AWG TIN datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 4R 5.5KV BOLT-M datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 1MM 10POS datasheet.pdf
LED PNL MNT 125/250V CLEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC DUAL IF BTS RCVR 80HTQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC MEM FIFO 32K X 9 ASYNC 32LCC datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf