Apem Inc. Q16P1CXXY24E
Q16P1CXXY24E picture photo
Mfg. Part Number
Q16P1CXXY24E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 24V 16MM PROMINENT YEL
Datasheet Download
Q16P1CXXY24E.pdf
Availability of Q16P1CXXY24E
QUANTITY
Q16P1CXXY24E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q16P1CXXY24E
Internal Part NumberEIS-Q16P1CXXY24E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorYellow
Lens ColorYellow
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 10.00mm
Millicandela Rating30mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle100°
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q16P1CXXY24E
Related LinksQ16P1C, Q16P1CXXY24E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q16P1CXXY24E Details Description
Related parts for Q16P1CXXY24E
DIODE MODULE 400V 90A HALF-PAK datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 256MBIT 5NS 60FBGA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 2KV 450A DO200 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 24V 151.2W 6.3A datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
DIODE FAST REC 400V 1A DO214AC datasheet.pdf
ASSY RECT 45A 150V SFAST REC datasheet.pdf