Littelfuse Q2004F42
Q2004F42 picture photo
Mfg. Part Number
Q2004F42
Brief Description
TRIAC 200V 4A TO202
Datasheet Download
Q2004F42.pdf
Availability of Q2004F42
QUANTITY
Q2004F42 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2004F42
Internal Part NumberEIS-Q2004F42
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Triac TypeStandard
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)46A, 55A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-202 Long Tab
Supplier Device PackageTO-202
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2004F42
Related LinksQ200, Q2004F42 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2004F42 Details Description
Related parts for Q2004F42
CONN HEADER 34POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC 5 POWER SUPPLY MONITOR 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 18BIT LP 28-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
DIN-SIGNAL B064POS MS-3,0C1-2 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf