Vishay/Dale RNC50H3162FSR36
RNC50H3162FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3162FSR36
Brief Description
RES 31.6K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3162FSR36.pdf
Availability of RNC50H3162FSR36
QUANTITY
RNC50H3162FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3162FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H3162FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3162FSR36
Related LinksRNC50H3, RNC50H3162FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3162FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H3162FSR36
DC/DC CONVERTER 1.8V 13W datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT-5 datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SAVER D-SUB 44POS M-F datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 24AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 3W DO214AC datasheet.pdf
RES 10.75K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf