Littelfuse Q2006VH4
Q2006VH4 picture photo
Mfg. Part Number
Q2006VH4
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 200V 6A TO251
Datasheet Download
Q2006VH4.pdf
Availability of Q2006VH4
QUANTITY
Q2006VH4 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2006VH4
Internal Part NumberEIS-Q2006VH4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingBulk
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)55A, 65A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackageTO-251 (V-Pak/I-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2006VH4
Related LinksQ200, Q2006VH4 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2006VH4 Details Description
Related parts for Q2006VH4
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
RES SMD 43.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
D SUB -REAR RELEASE CONTACTS datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FUSE AUTO 25A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf