Littelfuse Q2012LH5
Q2012LH5 picture photo
Mfg. Part Number
Q2012LH5
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 200V 12A TO220
Datasheet Download
Q2012LH5.pdf
Availability of Q2012LH5
QUANTITY
Q2012LH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2012LH5
Internal Part NumberEIS-Q2012LH5
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2012LH5
Related LinksQ201, Q2012LH5 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2012LH5 Details Description
Related parts for Q2012LH5
RES 536K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
ADAPTER 120V 60HZ AC FOR 2650A datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 150 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf