Bel Fuse Inc. Q48T08120-NBB0
Q48T08120-NBB0 picture photo
Mfg. Part Number
Q48T08120-NBB0
Brief Description
DC/DC CONVERT 12V 8A
Datasheet Download
Q48T08120-NBB0.pdf
Availability of Q48T08120-NBB0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Q48T08120-NBB0 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q48T08120-NBB0
Internal Part NumberEIS-Q48T08120-NBB0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 04/Oct/2013
Standard Package50
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesQ48
PackagingBulk
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8A
Power (Watts) - Manufacture Series96W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.34" H (58.4mm x 36.8mm x 8.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max96W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q48T08120-NBB0
Related LinksQ48T081, Q48T08120-NBB0 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
Q48T08120-NBB0 Details Description
Related parts for Q48T08120-NBB0
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE PTC RESET 2.50A HOLD datasheet.pdf
IC BUS BUFFER TRI-ST QUAD 14DIP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 10V NP0 0603 datasheet.pdf
IC HDMI/DVI SWITCH 3.3V 64TQFP datasheet.pdf
SC-228-10T PERMA SEAL RING datasheet.pdf
STRIPPER BLADE 0.9 MM datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
RES 36 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf