Qualtek Electronics Corp. Q5-F4X-3/16-01-SS100M
Q5-F4X-3/16-01-SS100M picture photo
Mfg. Part Number
Q5-F4X-3/16-01-SS100M
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK 3/16"-100M BLACK
Datasheet Download
Q5-F4X-3/16-01-SS100M.pdf
Availability of Q5-F4X-3/16-01-SS100M
QUANTITY
Q5-F4X-3/16-01-SS100M Order Process
Ship out your order
Specifications of Q5-F4X-3/16-01-SS100M
Internal Part NumberEIS-Q5-F4X-3/16-01-SS100M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQ5-F4X
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio4 to 1
Length328.1' (100m)
Inner Diameter - Supplied0.157" (4.0mm)
Inner Diameter - Recovered0.039" (1.0mm)
Recovered Wall Thickness0.039" (1.00mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesAdhesive Lined
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Shrink Temperature70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q5-F4X-3/16-01-SS100M
Related LinksQ5-F4X-3/1, Q5-F4X-3/16-01-SS100M Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
Q5-F4X-3/16-01-SS100M Details Description
Related parts for Q5-F4X-3/16-01-SS100M
IC RES TEMP 50/50K W/3MON 16-BGA datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUFFER CLK 8OUT 3.3V 16-SOIC datasheet.pdf
REMOTE CONTROL SYSTEM FM 3CH datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf