Qualtek Electronics Corp. Q5-F4X-5/16-01-SS50M
Q5-F4X-5/16-01-SS50M picture photo
Mfg. Part Number
Q5-F4X-5/16-01-SS50M
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK 5/16"-50M BLACK
Datasheet Download
Q5-F4X-5/16-01-SS50M.pdf
Availability of Q5-F4X-5/16-01-SS50M
QUANTITY
Q5-F4X-5/16-01-SS50M Order Process
Ship out your order
Specifications of Q5-F4X-5/16-01-SS50M
Internal Part NumberEIS-Q5-F4X-5/16-01-SS50M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQ5-F4X
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio4 to 1
Length164.0' (50.0m)
Inner Diameter - Supplied0.315" (8.0mm)
Inner Diameter - Recovered0.080" (2.0mm)
Recovered Wall Thickness0.039" (1.00mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesAdhesive Lined
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Shrink Temperature70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q5-F4X-5/16-01-SS50M
Related LinksQ5-F4X-5/1, Q5-F4X-5/16-01-SS50M Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
Q5-F4X-5/16-01-SS50M Details Description
Related parts for Q5-F4X-5/16-01-SS50M
RES SMD 1.65KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE GRAY CMR datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
LED MOD LMR4 WRM WHT 1000LM 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
508 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 26POS datasheet.pdf