Littelfuse Q6006F51
Q6006F51 picture photo
Mfg. Part Number
Q6006F51
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 600V 6A TO202
Datasheet Download
Q6006F51.pdf
Availability of Q6006F51
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Q6006F51 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q6006F51
Internal Part NumberEIS-Q6006F51
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)65A, 80A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-202 Long Tab
Supplier Device PackageTO-202
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q6006F51
Related LinksQ600, Q6006F51 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q6006F51 Details Description
Related parts for Q6006F51
IC VOICE REC/PLAY 32SEC 28DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
OSC XO 19.2MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf