Littelfuse Q6006LH3TP
Q6006LH3TP picture photo
Mfg. Part Number
Q6006LH3TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 6A TO220
Datasheet Download
Q6006LH3TP.pdf
Availability of Q6006LH3TP
QUANTITY
Q6006LH3TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q6006LH3TP
Internal Part NumberEIS-Q6006LH3TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)80A, 85A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA