Littelfuse Q8010R5TP
Q8010R5TP picture photo
Mfg. Part Number
Q8010R5TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 800V 10A TO220
Datasheet Download
Q8010R5TP.pdf
Availability of Q8010R5TP
QUANTITY
Q8010R5TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8010R5TP
Internal Part NumberEIS-Q8010R5TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220 Non-Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8010R5TP
Related LinksQ801, Q8010R5TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q8010R5TP Details Description
Related parts for Q8010R5TP
CONN COMPACT FLASH CARD SNAP-IN datasheet.pdf
FERRULE INS VNL AWG14 BL 5/8" datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 450MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
2MM WTB RCPT HSG NYL NAT 2CKT datasheet.pdf
CUT-OFF PUNCH datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 8HTSOP-J datasheet.pdf
TVS DIODE 29VWM 52VC DO215AB datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 30MA 55 MOHM SMD datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm 12pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf