Littelfuse Q8016LH6
Q8016LH6 picture photo
Mfg. Part Number
Q8016LH6
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 16A TO220
Datasheet Download
Q8016LH6.pdf
Availability of Q8016LH6
QUANTITY
Q8016LH6 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8016LH6
Internal Part NumberEIS-Q8016LH6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)80mA
Current - Hold (Ih) (Max)70mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220 Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8016LH6
Related LinksQ801, Q8016LH6 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q8016LH6 Details Description
Related parts for Q8016LH6
RECT BRIDGE 1600V 55A MTK datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
HOOD COVER DUST PROTECTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 12VOUT 2W datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7A CRS datasheet.pdf
RES 3.92M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf