Apem Inc. Q8P1CXXG12E
Q8P1CXXG12E picture photo
Mfg. Part Number
Q8P1CXXG12E
Brief Description
INDICATOR 12V 8MM PROMINENT GRN
Datasheet Download
Q8P1CXXG12E.pdf
Availability of Q8P1CXXG12E
QUANTITY
Q8P1CXXG12E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8P1CXXG12E
Internal Part NumberEIS-Q8P1CXXG12E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Featured ProductAPEM Introduces Superbright LED Indicators
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating40mcd
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8P1CXXG12E
Related LinksQ8P1C, Q8P1CXXG12E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q8P1CXXG12E Details Description
Related parts for Q8P1CXXG12E
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
1 DRAW-BAR ENDSPRING datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
3 ROW VERTICAL HEADER PRESS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 9SRT datasheet.pdf