Apem Inc. Q8R1CXXW12E
Q8R1CXXW12E picture photo
Mfg. Part Number
Q8R1CXXW12E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 12V 8MM RECESSED WHT
Datasheet Download
Q8R1CXXW12E.pdf
Availability of Q8R1CXXW12E
QUANTITY
Q8R1CXXW12E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8R1CXXW12E
Internal Part NumberEIS-Q8R1CXXW12E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Featured ProductAPEM Introduces Superbright LED Indicators
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorWhite
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating150mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle100°
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8R1CXXW12E
Related LinksQ8R1C, Q8R1CXXW12E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q8R1CXXW12E Details Description
Related parts for Q8R1CXXW12E
CONN CARDEDGE 24POS .156 X .140 datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO CM 14SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 3.3K 2% RADIAL datasheet.pdf
Z-PACK/A SPACER 1,9 datasheet.pdf
6CKT PICOFLEX SMT LATCHED HDR datasheet.pdf
BOARD DEMO ADC804S040 28SSOP datasheet.pdf
Connector Header 21 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 300W datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
TV 3C 3#20 PIN PLUG datasheet.pdf
Isolated, Low VOUT to 70A, Half-Brick DC/DC Converters datasheet.pdf