| Internal Part Number | EIS-Q8R3CXXY24E | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Yellow | |
| Lens Color | Yellow | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Ratings | DC | |
| Voltage | 24V | |
| Current | - | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.31" (7.87mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4) | |
| Millicandela Rating | 40mcd | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Viewing Angle | 100° | |
| Termination Style | Wire Leads - 7.87" (200.00mm) | |