GE Critical Power QBVW025A0B64Z
QBVW025A0B64Z picture photo
Mfg. Part Number
QBVW025A0B64Z
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 25A 300W
Datasheet Download
QBVW025A0B64Z.pdf
Availability of QBVW025A0B64Z
QUANTITY
QBVW025A0B64Z Order Process
Ship out your order
Specifications of QBVW025A0B64Z
Internal Part NumberEIS-QBVW025A0B64Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
FamilyDC DC Converters
SeriesBarracuda™ QBVW025A0B
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency96%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QBVW025A0B64Z
Related LinksQBVW02, QBVW025A0B64Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
QBVW025A0B64Z Details Description
Related parts for QBVW025A0B64Z
CONN MOD JACK 8P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
IC SRAM 72KBIT 20NS 80TQFP datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CRYSTAL 20.00 MHZ 50.0PF SMD datasheet.pdf