GE Critical Power QBVW025A0B964Z
QBVW025A0B964Z picture photo
Mfg. Part Number
QBVW025A0B964Z
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 25A 300W
Datasheet Download
QBVW025A0B964Z.pdf
Availability of QBVW025A0B964Z
QUANTITY
QBVW025A0B964Z Order Process
Ship out your order
Specifications of QBVW025A0B964Z
Internal Part NumberEIS-QBVW025A0B964Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
FamilyDC DC Converters
SeriesBarracuda™ QBVW025A0B
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency96%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QBVW025A0B964Z
Related LinksQBVW025, QBVW025A0B964Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
QBVW025A0B964Z Details Description
Related parts for QBVW025A0B964Z
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER PA 8POS TOP W/BOSS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 3POS datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR MULTCH RS232 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR-LINK THREADED ADAPTERS datasheet.pdf
SENS PHOTO 70-300MM 12-24VDC PNP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MIRROR FOR 16" CURTAIN FR SURF datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN RCPT FMALE 5POS SILVER SLDR datasheet.pdf