Power Integrations QH03TZ600
QH03TZ600 picture photo
Mfg. Part Number
QH03TZ600
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 3A TO220AC
Datasheet Download
QH03TZ600.pdf
Availability of QH03TZ600
QUANTITY
QH03TZ600 Order Process
Ship out your order
Specifications of QH03TZ600
Internal Part NumberEIS-QH03TZ600
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQspeed™ Series Advanced Diodes
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesQspeed™
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3V @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)9.8ns
Current - Reverse Leakage @ Vr250µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F11pF @ 10V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QH03TZ600
Related LinksQH03, QH03TZ600 Datasheet, Power Integrations Distributor
QH03TZ600 Details Description
Related parts for QH03TZ600
RACK ECONOMIZER 47.31X22 X 25.5" datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST BLUE datasheet.pdf
GDT 1200V 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
11P MTA156 QUAD ASSY W/TB LF datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
T1/E1 XFMR; QUAD-PORT; TOU datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
15POS F TYPE1 SC 20AWG datasheet.pdf
LED COB CX1510 2700K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0082 UF 10% 300 VAC R datasheet.pdf