Bel Fuse Inc. QLS20ZG-NT9
QLS20ZG-NT9 picture photo
Mfg. Part Number
QLS20ZG-NT9
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 5V 20A
Datasheet Download
QLS20ZG-NT9.pdf
Availability of QLS20ZG-NT9
QUANTITY
QLS20ZG-NT9 Order Process
Ship out your order
Specifications of QLS20ZG-NT9
Internal Part NumberEIS-QLS20ZG-NT9
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package108
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesQLS25
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.43" H (57.9mm x 36.8mm x 11.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QLS20ZG-NT9
Related LinksQLS20, QLS20ZG-NT9 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
QLS20ZG-NT9 Details Description
Related parts for QLS20ZG-NT9
MOD PWR ENT SHLD STD 15A QC PNL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
OSC VCXO 50.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
MINIFIT SR HDR VERT 062 CLIP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 300MW SOT23 datasheet.pdf