Qualtek Electronics Corp. QPSF-125-28
QPSF-125-28 picture photo
Mfg. Part Number
QPSF-125-28
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 28V 125W
Datasheet Download
QPSF-125-28.pdf
Availability of QPSF-125-28
QUANTITY
QPSF-125-28 Order Process
Ship out your order
Specifications of QPSF-125-28
Internal Part NumberEIS-QPSF-125-28
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package21
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesQPSF-125
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.5A
Power (Watts)125W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency87%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 2.99" W x 1.20" H (127.0mm x 76.0mm x 30.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, cURus
Power (Watts) - Max125W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QPSF-125-28
Related LinksQPSF-, QPSF-125-28 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
QPSF-125-28 Details Description
Related parts for QPSF-125-28
IC A/D CONV 2CH 16BIT 10-MSOP datasheet.pdf
OSC XO 110.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf