Hirose Electric Co Ltd QR/P1-16P-C(01)
QR/P1-16P-C(01) picture photo
Mfg. Part Number
QR/P1-16P-C(01)
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG HOUSING 16 POS
Datasheet Download
QR/P1-16P-C(01).pdf
Availability of QR/P1-16P-C(01)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QR/P1-16P-C(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of QR/P1-16P-C(01)
Internal Part NumberEIS-QR/P1-16P-C(01)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Housings
SeriesQR/P1
PackagingBulk
Connector TypeHousing for Male Pins
Connector StyleRack and Panel
Number of Positions16
Pitch0.110" (2.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypePanel Mount
Connector UsagePlug
FeaturesGuide Pin
ColorBlack
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QR/P1-16P-C(01)
Related LinksQR/P1-1, QR/P1-16P-C(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
QR/P1-16P-C(01) Details Description
Related parts for QR/P1-16P-C(01)
RES 3K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SAW FILTER IF 427.25MHZ SMP-03 datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position Tin Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HDR 116POS W/POSTS SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 350W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf