| Internal Part Number | EIS-QRM85BXXY24E | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Series | QRM | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Yellow | |
| Lens Color | Yellow | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Ratings | DC | |
| Voltage | 24V | |
| Current | - | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.32" (8.13mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Flat Top, 5mm (T-1 3/4) | |
| Millicandela Rating | 6mcd | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Viewing Angle | 60° | |
| Termination Style | Wire Leads - 7.87" (200.00mm) | |
| Ingress Protection | IP67 | |
| Features | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | QRM85BXXY24E | |
| Related Links | QRM85B, QRM85BXXY24E Datasheet, Apem Inc. Distributor | |
| 1700024 | TERM BLK END COVER 2.5MM GREEN | datasheet.pdf | ||