FFF SIP050-1X18-157BLF
SIP050-1X18-157BLF picture photo
Mfg. Part Number
SIP050-1X18-157BLF
Brief Description
CONN SOCKET SIP 18POS TIN
Datasheet Download
SIP050-1X18-157BLF.pdf
Availability of SIP050-1X18-157BLF
QUANTITY
SIP050-1X18-157BLF Order Process
Ship out your order
Specifications of SIP050-1X18-157BLF
Internal Part NumberEIS-SIP050-1X18-157BLF
Standard Package400
TypeSIP
Number of Positions or Pins (Grid)18 (1 x 18)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating200µin (5.08µm)
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Operating Temperature-
Termination Post Length0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIP050-1X18-157BLF
Related LinksSIP050-1X, SIP050-1X18-157BLF Datasheet, FFF Distributor
SIP050-1X18-157BLF Details Description
Related parts for SIP050-1X18-157BLF
CONN HEADER .100 DUAL STR 14POS datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 4W datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR FIBER OPT THROUGH BEAM datasheet.pdf
RES 62.6K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.13 OHM 0.5% 1W 2512 datasheet.pdf
SOLID CORE FLAT CABLE 68.6MM datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA STKRSHTH PP PVC datasheet.pdf