Vishay/Dale RNC55J48R7BSBSL
RNC55J48R7BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J48R7BSBSL
Brief Description
RES 48.7 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J48R7BSBSL.pdf
Availability of RNC55J48R7BSBSL
QUANTITY
RNC55J48R7BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J48R7BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J48R7BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J48R7BSBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J48R7BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J48R7BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J48R7BSBSL
IC OPT-ISOLATED MULTIFUNC 16SOIC datasheet.pdf
LCD GRAPHIC DISPL 240X64 Y/G BK datasheet.pdf
21P MTA100 CONN ASSY TAPE LF datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK MODULAR datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PIANO DIP 4POS DIP 24V datasheet.pdf