GE Critical Power QRW035A0F41
QRW035A0F41 picture photo
Mfg. Part Number
QRW035A0F41
Brief Description
CONVERTR DC/DC 3.3V 116W OUT T/H
Datasheet Download
QRW035A0F41.pdf
Availability of QRW035A0F41
QUANTITY
QRW035A0F41 Order Process
Ship out your order
Specifications of QRW035A0F41
Internal Part NumberEIS-QRW035A0F41
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)35A
Power (Watts) - Manufacture Series116W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case10-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.38" H (57.9mm x 36.8mm x 9.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max116W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QRW035A0F41
Related LinksQRW03, QRW035A0F41 Datasheet, GE Critical Power Distributor
QRW035A0F41 Details Description
Related parts for QRW035A0F41
OPTOISO 5.3KV PUSH PULL 6DIP datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 12COND TWIST-PAIR CLEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 36VTLA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 80A D-61-8 datasheet.pdf