GE Critical Power QRW040A0Y1-P
QRW040A0Y1-P picture photo
Mfg. Part Number
QRW040A0Y1-P
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 1.8V 72W OUT T/H
Datasheet Download
QRW040A0Y1-P.pdf
Availability of QRW040A0Y1-P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QRW040A0Y1-P Order Process
Ship out your order
Specifications of QRW040A0Y1-P
Internal Part NumberEIS-QRW040A0Y1-P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesQRW040
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series72W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case10-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.38" H (57.9mm x 36.8mm x 9.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max72W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QRW040A0Y1-P
Related LinksQRW040, QRW040A0Y1-P Datasheet, GE Critical Power Distributor
QRW040A0Y1-P Details Description
Related parts for QRW040A0Y1-P
RES SMD 19.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
M37450E8FS PROGRAMMING ADAPTER datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 38TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 37POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 46POS datasheet.pdf
MICRO 31 F 18" YEL JACKS datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher 550mA Lighting 12-ESOP datasheet.pdf