GE Critical Power QRW040A0Y41
QRW040A0Y41 picture photo
Mfg. Part Number
QRW040A0Y41
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.8V 40A 72W
Datasheet Download
QRW040A0Y41.pdf
Availability of QRW040A0Y41
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QRW040A0Y41 Order Process
Ship out your order
Specifications of QRW040A0Y41
Internal Part NumberEIS-QRW040A0Y41
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyDC DC Converters
SeriesQRW040
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series72W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case10-DIP Module
Size / Dimension2.29" L x 1.46" W x 0.37" H (58.2mm x 37.1mm x 9.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max72W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QRW040A0Y41
Related LinksQRW04, QRW040A0Y41 Datasheet, GE Critical Power Distributor
QRW040A0Y41 Details Description
Related parts for QRW040A0Y41
POT 20K OHM 1.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 80POS .050" datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 320MA 1.1 OHM TH datasheet.pdf
IC PIN DVR 40MHZ 3ST 8SOIC datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.260" 3MM 2LD datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWESROTARY datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf