| Internal Part Number | EIS-QSH-020-01-L-D-DP-A-K | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine | |
| Series | Q Strip® QSH | |
| Packaging | Tray | |
| Connector Type | Differential Pair Array, Female | |
| Number of Positions | 40 | |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Features | Board Guide, Ground Bus (Plane) | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | 10µin (0.25µm) | |
| Mated Stacking Heights | 5mm, 8mm, 11mm, 14mm, 16mm, 19mm, 25mm | |
| Height Above Board | 0.128" (3.25mm) | |