Samtec, Inc. QTE-080-03-L-D-A
QTE-080-03-L-D-A picture photo
Mfg. Part Number
QTE-080-03-L-D-A
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER HI-SPEED DUAL 160POS
Datasheet Download
QTE-080-03-L-D-A.pdf
Availability of QTE-080-03-L-D-A
QUANTITY
QTE-080-03-L-D-A Order Process
Ship out your order
Specifications of QTE-080-03-L-D-A
Internal Part NumberEIS-QTE-080-03-L-D-A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQ Strip® High Speed Mezzanine
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesQ Strip® QTE
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions160
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Ground Bus (Plane)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights11mm
Height Above Board0.404" (10.27mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QTE-080-03-L-D-A
Related LinksQTE-080-, QTE-080-03-L-D-A Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
QTE-080-03-L-D-A Details Description
Related parts for QTE-080-03-L-D-A
RES SMD 499 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 15POS datasheet.pdf
ESD HANDLER 5-3/8X7-1/4X1-3/4 datasheet.pdf
ADAPTER ATMEL AT17 DIP20/PLCC44 datasheet.pdf
RELAY SSR 10A DIN-RAIL SPST-NO datasheet.pdf
FRONT PANEL FOR FO 5000 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 205MA 3.5 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H GOLD datasheet.pdf