Intel QU80C186EC20
QU80C186EC20 picture photo
Mfg. Part Number
QU80C186EC20
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I186 20MHZ 100QFP
Datasheet Download
QU80C186EC20.pdf
Availability of QU80C186EC20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QU80C186EC20 Order Process
Ship out your order
Specifications of QU80C186EC20
Internal Part NumberEIS-QU80C186EC20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi186
PackagingTray
Core Processor80C186
Number of Cores/Bus Width1 Core, 16-Bit
Speed20MHz
Co-Processors/DSPMath Engine; 80C187
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case100-QFP
Supplier Device Package100-QFP
Additional InterfacesSerial Communications Unit (SCU)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QU80C186EC20
Related LinksQU80C1, QU80C186EC20 Datasheet, Intel Distributor
QU80C186EC20 Details Description
Related parts for QU80C186EC20
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 12 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FUSE GLASS 35A 32VAC/VDC datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf