Nichicon QXK2E104KTP
QXK2E104KTP picture photo
Mfg. Part Number
QXK2E104KTP
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
QXK2E104KTP.pdf
Availability of QXK2E104KTP
QUANTITY
QXK2E104KTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QXK2E104KTP
Internal Part NumberEIS-QXK2E104KTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesXK
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.433" L x 0.205" W (11.00mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.409" (10.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QXK2E104KTP
Related LinksQXK2E, QXK2E104KTP Datasheet, Nichicon Distributor
QXK2E104KTP Details Description
Related parts for QXK2E104KTP
IC DIGITAL VIDEO DECODER 44QFP datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS 2MM TIN PANEL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf
SHRINK SLEEVE BLACK datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf