Nichicon QYX1H122KTP
QYX1H122KTP picture photo
Mfg. Part Number
QYX1H122KTP
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1200PF 10% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
QYX1H122KTP.pdf
Availability of QYX1H122KTP
QUANTITY
QYX1H122KTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QYX1H122KTP
Internal Part NumberEIS-QYX1H122KTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesYX
PackagingBulk
Capacitance1200pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QYX1H122KTP
Related LinksQYX1H, QYX1H122KTP Datasheet, Nichicon Distributor
QYX1H122KTP Details Description
Related parts for QYX1H122KTP
FIXED IND 4.7UH 143MA 2.3 OHM datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 1CH MICROPWR 10MSOP datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 450MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 2.11K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 49POS HL LOW P datasheet.pdf
MICRO 37C P 120" WHT NI datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf