Vishay/Dale RLR07C18R2FSR36
RLR07C18R2FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C18R2FSR36
Brief Description
RES 18.2 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C18R2FSR36.pdf
Availability of RLR07C18R2FSR36
QUANTITY
RLR07C18R2FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C18R2FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C18R2FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C18R2FSR36
Related LinksRLR07C1, RLR07C18R2FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C18R2FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C18R2FSR36
CAP CER 10PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 1 4.5-6MM WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 35.8VC SMBJ datasheet.pdf
RES 154 OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle DVI-I, Dual Link 29 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC MMIC AMP VCO HBT 2OUT 32-QFN datasheet.pdf
20V, SOT23, PNP medium power transistor IC datasheet.pdf