Nichicon QYX1H153JTP
QYX1H153JTP picture photo
Mfg. Part Number
QYX1H153JTP
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
QYX1H153JTP.pdf
Availability of QYX1H153JTP
QUANTITY
QYX1H153JTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QYX1H153JTP
Internal Part NumberEIS-QYX1H153JTP
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QYX1H153JTP
Related LinksQYX1H, QYX1H153JTP Datasheet, Nichicon Distributor
QYX1H153JTP Details Description
Related parts for QYX1H153JTP
IC VREF SHUNT ADJ 8SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V 3A SYNC 16-TQFN datasheet.pdf
RES 243 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8.3A 6TSOP datasheet.pdf
RES 649 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf